53-2022 Český Les 2

7. 10. 2022 Český les- Trhanov- Tři znaky, 16 km, nastoupáno 783m

Vyjíždíme v 10:50 od Automotive, kde mě kluci (Tomáš a Peťa) nabírají do vozu. Cesta proběhla naprosto hladce a ve 13:30 jsme na parkovišti u COOPu v Trhanově. Tomáš si vybere jedny ze třech párů bot, co si veze s sebou. Stejně by byl nespokojený s jakýmkoli párem bot na světě. Jdeme k soše J. S. Baara a pak až do Carpatic. Cestou jsme potkali značkáře, obtahoval červenou. Dali jsme se s ním do hovoru, hlavně teda Tomáš. Ten je posledních pár let neuvěřitelně užvaněnej s cizíma lidma.Tam se odpojíme od jarní trasy. Po červené stoupáme na Čerchov-nejvyšší vrchol Českého lesa (1042 m n. m.). Tam jsou dvě rozhledny a dvě hospody. Ale vše zavřené. Tomáš je v depresi. Objevil pivní automat, ale nemáme do něj drobné. Peťa prudí turisty, ale nikdo nemá. Ale zdá se , že stejně neprovozuje. Pod vrcholem Tomáš rozpráví se zlodějem dřeva s ruční pilečkou a ten nám navrhuje , kde všude po cestě můžeme spát.  Na 11 km je posezení u studánky, ale chceme ujít co nejvíce km, takže pokračujeme. Na 12 km je přístřešek Na Zlomu, ale chceme dojít až na hranici k přístřešku Tři Znaky, který nám za doporučil místňák s pilečkou. Takže na 16tém km u Tří Znaků vedle posezení rozložíme bivak, vylezeme se podívat na kříž na skalce a jdeme ohřát Peťovy vepřové konzervy od Lovětínského řezníka. Přikusujeme papričky a je to opravdu delikatesa. V 19:00 je tma, tak ležíme ve spacákách a kolem prochází ještě asi čtyři skupinky turistů s čelovkama a někteří si i s Tomášem popovídají. V noci padne nulka a kape na nás voda za stromů, takže ráno je všechno provlhlé.

8. 10. 2022 Tři Znaky- Poutní místo Tamberk, 29 km, nastoupáno 810m

Vstáváme v 7. Uvaříme nekonečnou nudli a v 8 vyrážíme. Všude roste spousta hub. Nic  ale nesbíráme, což Peťu mykologa mrzí. Připadá mi jako poblouzněné dítě, pobíhá po lese a každou chvíli se někde ozývají výkřiky –„lakovka nachová-jedlá-výborná….ryzec pravý-čeleď holubinkovitá-chuťově nepřekonatelný…..holubinka mandlová- nejchutnější holubinka-pozor možno zaměnit s holubinkou bukovou……“Cesta je krásná. Jdeme pořád po hranici, dokonce trháme i jablka na německé straně. Došli jsme do České Kubice. Hospoda je otevřená, Peťa má 4 Plzínky, Tomáš 3 Plzínky, já 2 Birelly. Pak objednáváme od hostinského, taky vandráka, 3x dršťkovou za 45. Byli v ní tak obrovské froté ručníky, že jsem to v životě neviděl. Délka si 10 cm a průřez 3×3 cm. Tomáš je polykal celé, ale stejně to všechno nezvládl. Pokračujeme po červené po tzv. stezce Českem. Procházíme Starou Huť, Filipovy Hory a v Mlýnečku na návsi svačíme sýr, žížalové salónky, rybičky s cibulí a samozřejmě papričky. Vylezeme na Brůdeckou vyhlídku. V Brůdku, kde Češi v roce 1040 porazili Bavory, nabíráme vodu. Poklábosíme , teda hlavně Tomáš, s dědou, který taky cestovával po vlastech českých. Pak kolem drůbeží farmy Hájek a v 17:45 dorazíme na poutní místo Tanenberk, kde máme v přístřešku vyhlídnutý nocleh. Je to tady parádní, ale pořád tu courají lidi. Dokonce vylezlo na obzoru i slunce, ač bylo celý den zataženo. Vaříme lečo, i když Peťa tvrdí, že nemá hlad, tak si dá s náma. No a v 19:15 už spí. My s Tomášem ještě hodinu rozprávíme, ale ve čtvrt na devět usínáme.

9. 10. 2022 Tanenberk- Chodská Lhota, 8 km, nastoupáno 180m

Vstáváme v 6:15 a je šílená kosa. Vaříme 2x nekonečnou nudli. Nasadíme čepice na uši. Já chvíli i rukavice. V údolích se valí mlha, je to velice fotogenické. Při výstupu na vrchol čepice se zdá i jinovatka po trávě. Sníme poslední sušenky a dorazíme na nádraží v Chodské Lhotě. Je mlha, hnusně, zima. Čekáme 50 minut na vlak. Máme promrzlý ruce. Ve vlaku je krásně teploučko a trochu roztajeme. V Domažlicích čekáme hodinu a půl na přípoj. Vaříme si před nádražím u bufetu Vitana rajskou omáčku a zapíjíme točenou švestkou od Bernarda (Tomáš 12 Bernard). Ve vlaku do Trhanova nám štiplístková řekla, že máme neplatný lístek. Jelikož nám vypršel čas na přestup. Nakonec po poradě s mašinfírou nás nechala jet dál. Jenom nám vysvětlila, jak to máme příště koupit. Říkala tomu prozákaznický přístup. Tomáš s ní diskutuje a snaží se jí vysvětlit, že to je chyba drah, že nikoho nemůže napadnou, že když nám v jednom vlaku prodají lístek, tak v druhým už to neplatí. Dala mu za pravdu a zakončila to tím, že za to může Babiš. Na a v Trhanově skočíme do auta a hurá domů.